Zapraszamy od 6.00 do 17.10, od poniedziałku do piątku.
Masz pytania? Zadzwoń
(85) 661 21 85
  • Rozwój w żłobeku
  • Żłobek Miejski Nr 6 w Białymstoku

Adaptacja dziecka w żłobku.

Adaptacja dziecka w żłobku to proces związany z przyzwyczajaniem do nowego środowiska, pogodzeniem się malucha z rozłąką z rodzicami oraz nabraniem gotowości emocjonalnej i psychicznej do przetrwania tej rozłąki. Adaptację przechodzą zarówno dzieci jak i rodzice. Muszą oni pogodzić się z sytuacją oddania własnego dziecka pod opiekę obcych pań, pokonać poczucie winy, strach i niechęć. Potrzebują czasu zanim przestaną myśleć jak ich maleństwo sobie radzi, czy ma zaspokojone wszystkie potrzeby oraz czy niczego mu nie brakuje.

Aby pomóc dziecku w rozstaniu z Wami oraz w adaptacji do nowej sytuacji warto przestrzegać kilku zasad:

  • W żłobku panuje stały rozkład dnia, niekoniecznie zgodny z dotychczasowym rytmem dnia Waszego dziecka. Warto jakiś czas przed planowanym terminem oddania malucha do żłobka już w domu wprowadzić rytm dnia zbliżony do tego w placówce (te same pory posiłków, drzemki w ciągu dnia) i kontynuować w czasie, kiedy dziecko nie uczęszcza do placówki (w weekendy). Dom i żłobek niech nie będą dwoma odrębnymi światami, ale wspierającymi się wzajemnie miejscami, które pozwolą dziecku spokojnie iść naprzód, rozwijać się.
  • Bardzo ważne jest pozytywne myślenie rodziców. Dzieci doskonale wyczuwają nastroje własnej mamy czy taty. Kiedy oni są niepewni i niespokojni, maluchom trudniej jest pogodzić się z rozłąką i przystosować do nowej sytuacji. Mama, która uważa, że robi dziecku wielką krzywdę zostawiając je w żłobku, nieświadomie przekazuje maluchowi swój lęk i napięcie. Pamiętajcie, że żłobek ma swoje dobre strony. Dziecku z pewnością nie stanie się tu krzywda.
    Pamiętajcie, że Wasz życzliwy stosunek do żłobka rozbudza w dziecku zaufanie do personelu i ułatwi mu kontakt z opiekunem.
  • Opowiadając dziecku o żłobku trzymaj się realiów („Będzie mnóstwo zabawek i dużo innych dzieci. Zostaniesz z panią, a mama pójdzie do pracy”), nie ubarwiaj rzeczywistości, ale też nie strasz malucha.
  • W początkowym okresie adaptacji warto zapewnić sobie i dziecku więcej czasu na poranne przygotowania (może uda się zaplanować powrót do pracy na tydzień bądź dwa później). Warto pamiętać, że w pierwszych dniach pobyt malucha w żłobku powinien być krótki, należy stopniowo przyzwyczajać go do rozłąki z Wami. Dlatego ważne jest, aby dziecko było odbierane po dwóch-trzech godzinach pobytu w placówce (najpóźniej po obiedzie). Ten czas powinien być wydłużany stopniowo.
  • Pożegnanie z maluchem jest bardzo trudne dla wszystkich, zarówno dla dziecka jak i dla rodziców – dlatego ważne jest aby trwało jak najkrócej. Przedłużanie przytulania, całowania powoduje, że maluch jeszcze mocniej koncentruje się na swych emocjach i płaczu, coraz trudniej jest mu się uspokoić. Przyprowadź dziecko, rozbierz, pożegnaj się, ucałuj i wprowadź na salę, oddając pod opiekę pań. Bardzo ważne jest, by rozstanie odbyło się szybko i sprawnie. Ma to być czułe i jednocześnie zdecydowane pożegnanie. Dziecko musi wiedzieć, że rodzic nie znika nagle. Nie mów dziecku, że wrócisz za chwilę, gdy w rzeczywistości wracasz za kilka godzin. Dziecko bardzo szybko zorientuje się, że zostało oszukane i będzie się bało, że je opuściłeś. Staraj się nie spóźniać, by nie zawieść zaufania swego dziecka. Jeżeli wiesz, że możesz być dużo później, zadzwoń do żłobka i o tym uprzedź. Dziecko w pierwszych dniach, tygodniach na pewno będzie płakało, ale gdy zrozumie że rodzice zawsze po nie wracają, przestanie się bać. Potrzeba na to jednak czasu.
  • Gdy dziecko weszło już na salę ważne jest,aby nie stać przy drzwiach i nie zaglądać ponownie na salę. Najgorsze, co możesz zrobić to pokazać  się dziecku ponownie. Dziecko zacznie płakać, będzie chciało podbiec i się przytulić i na pewno nie puści już rodzica. Informacji o tym jak minął pobyt w żłobku, czy dziecko jadło, jak długo płakało itp. możesz uzyskać od pań w chwili, kiedy będziesz odbierać malucha.
  • W pierwszych tygodniach maluch może zabrać ze sobą jakąś ulubioną zabawkę (np. misia), która zapewni poczucie bezpieczeństwa i będzie przypominała dom i rodziców. W momencie kiedy dziecko przyzwyczai się do żłobka należy stopniowo ograniczać zabawki np. zostawiając je w szatni w szafce.
  • Ważne jest, aby rodzice byli konsekwentni i jeśli zdecydowali się, że dziecko będzie chodziło do żłobka, nie zniechęcili się niepowodzeniami. Jednego dnia może być lepiej i Wasza pociecha z uśmiechem wejdzie na salę, innego już przed wejściem do budynku zacznie płakać i krzyczeć. Każde dziecko ma indywidualny sposób i czas do dorastania i przyzwyczajania się do nowej sytuacji, nowego miejsca i rozłąki z Wami.

 

„Najważniejszym aspektem pomyślnego przejścia adaptacji jest zaufanie do placówki oraz opiekunów. Słuchanie porad i współpraca między personelem a rodzicami. Zaufanie, dobre zdanie oraz pewność podjęcia dobrej decyzji SA kluczem do prawidłowej adaptacji dziecka do żłobka”

Psycholog Małgorzata Jabłońska – Trautman

 

 

Źródło:

*        http://childhorizons.pl/39-aktualnosci/38-adaptacja.html

*        http://www.zlobki.lublin.pl/porady/adaptacja-dziecka-do-zlobka/

*        http://www.zlobek.piekary.pl/files/informacje/adaptacja.pdf